Dostęp budowlany i linowy, czyli rodzaje szkoleń wysokościowych

Dostęp budowlany i linowy, czyli rodzaje szkoleń wysokościowych

Szkolenia wysokościowe są skierowane nie tylko do osób, które pracują w wymagających warunkach, ale też tych chcących zmienić pracę i zdobyć dodatkowe kwalifikacje.

Szkolenia wysokościowe są skierowane nie tylko do osób, które pracują w wymagających warunkach, ale też tych chcących zmienić pracę i zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Program kursu alpinistycznego jest rozbudowany i składa się z różnorodnych zajęć, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Ważną częścią szkolenia alpinistycznego jest dostęp budowlany i linowy. Takie kursy mogą być też przeprowadzane osobno. Jak one przebiegają i czy warto się na nie zdecydować?

Dostęp budowlany - kurs dla osób wykonujących pracę na wysokości

Dostęp budowlany to kurs przeznaczony dla pracowników, którzy wykorzystują narzędzia takie jak: podesty, rusztowania, podnośniki i drabiny. Szkolenie jest też przydatne dla osób, które w trakcie wykonywania pracy poruszają się po różnego rodzaju konstrukcjach np. masztach, słupach czy kratownicach. Kurs dostępu budowlanego zazwyczaj można odbyć w trybie podstawowym i bardziej zaawansowanym. 

 

Uprawnienia do pracy na wysokości

Kurs alpinisty przemysłowego oraz szkolenia wysokościowe

https://www.akademiapolska.pl/kurs-alpinista-przemyslowy-poziom-podstawowy - poziom podstawowy

https://www.akademiapolska.pl/kurs-alpinista-przemyslowy-poziom-zaawanasowany - poziom zaawansowany

Na szkolenie określane mianem dostępu budowlanego składają się zajęcia z wiedzy teoretycznej i praktyki. Podczas kursu odbywające go osoby zaznajamiają się z przepisami dotyczącymi pracy na wysokości, dowiadują się o zagrożeniach związanych z wykonywaniem tego typu zawodów, a także poznają najczęstsze przyczyny wypadków i sposoby na ograniczenie ich występowania. Szkolenie pozwala także usystematyzować wiedzę z zakresu praw i obowiązków pracowników. Równie ważne jest to, że kursant poznaje środki ochrony indywidualnej (SOI), czyli różnego rodzaju wyposażenie, z którego korzysta się w celu ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i życia związanymi z pracą na wysokości. Na szkoleniu wysokościowym można dowiedzieć się, jakie środki ochrony warto stosować i jak należy kontrolować ich stan. 

 

Jednym z zagadnień poruszanych na kursie dostępu budowlanego jest poznanie punktów asekuracyjnych i różnego rodzaju stanowisk. Kursant dowiaduje się, jak je budować i to wszystko z uwzględnieniem warunków panujących w danym miejscu. Dodatkowo zdobywa on praktyczną wiedzę dotyczącą wiązania węzłów wykorzystywanych do pracy na wysokości. Szkolenie obejmuje też podstawowe zasady autoratownictwa, na kursie prezentowane są różne sposoby i systemy asekuracji, a także sprzęty do tego służące. Kończąc szkolenie, kursant ma odpowiednią wiedzę, którą może później wykorzystać w pracy nie tylko celem zwiększenia swojej efektywności, ale przede wszystkim zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa.

szkolenie wysokościowe - AkademiaPolska

Szkolenie wysokościowe - fot. https://wedding-photo.pl/

Dostęp linowy - praca w podwieszeniu lub podparciu

Zagadnienia dotyczące dostępu linowego są poruszane na kompleksowym szkoleniu wysokościowym (alpinizm przemysłowy). Wiedza w tym zakresie jest wykorzystywana w szczególności przez pracowników wykonujących powierzone zadania na wysokości, a więc narażonych na niebezpieczeństwo. Dostęp linowy to nic innego jak wykorzystanie lin i sprzętu do wykonywania pracy w podparciu lub w podwieszeniu. Dostęp linowy znajduje zastosowanie w miejscach, w których nie ma możliwości skorzystania z rusztowania i mobilnych platform roboczych lub zastosowanie takich rozwiązań wiążę się ze zbyt dużym ryzykiem albo niewspółmiernie wysokimi kosztami.

Kurs obejmujący swoim zakresem dostęp linowy również składa się z zagadnień teoretycznych i praktycznych. Na szkoleniu podejmowana jest dyskusja na temat praw i obowiązków pracownika, omawiane są obowiązujące normy prawne, a kursant uczy się, jak bezpiecznie wykonywać prace na wysokości. Osoba odbywająca szkolenie poznaje nie tylko techniki dostępu linowego, ale też zasady ratownictwa. Dowiaduje się ona także, jakie środki ochrony indywidualnej są stosowane i jak należy poprawnie z nich korzystać.

Szkolenia wysokościowe są przydatne, ponieważ pomagają zdobyć potrzebną wiedzę albo ją usystematyzować. Co więcej, podczas zajęć przekazywana jest nie tylko teoria, ale przede wszystkim kursanci podejmują różnego rodzaju ćwiczenia. To daje gwarancję większego bezpieczeństwa w pracy.

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności