Dlaczego warto uprawiać Nordic Walking?

Dlaczego warto uprawiać Nordic Walking?

Nordic Walking – spacer z kijkami, który większości kojarzy się z formą aktywności dla starszych. Czy słusznie? Absolutnie nie. Mało tego ta forma ruchu coraz bardziej zyskuje miano doskonałej aktywności fizycznej dla wszystkich.

Dlaczego warto uprawiać Nordic Walking? Sprawdźmy...

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Co to jest w ogóle Nordic Walking? To doskonała forma rekreacji na świeżym powietrzu, która polega na marszu ze specjalnie zaprojektowanymi do tego kijami. Historia sięga lat XX ubiegłego wieku. Finowie szukając sposobu na całoroczny trening dla swoich narciarzy wpadli na pomysł maszerowania z kijami.

Jak rozpocząć przygodę z kijkami?

Rzecz jasna ani rusz bez kijków. Tak więc pierwsze, co musimy zrobić to kupić specjalne kijki. Kijki do Nordic Walking kupimy już od 30 zł. Rozpiętość cenowa jest jednak duża i za najbardziej zaawansowane modele przyjdzie nam zapłacić nawet kilkaset złotych. Wiele zależeć więc będzie od tego, jak chcemy traktować tę formę ruchu – relaks, rekreacja czy też bardziej profesjonalne ambicje i chęć startowania w zawodach.

Dlaczego tak ważna jest technika?

Nordic Walking nie polega na zwykłym chodzeniu z dwoma kijami. Niestety nadal wiele osób źle uprawia tę formę aktywności ruchowej i nie wykorzystuje pełnego potencjału, który drzemie w maszerowaniu z kijami. By opanować technikę warto zasięgnąć pomocy bardziej doświadczonych np. instruktora Nordic Walking.

Dla kogo Nordic Walking?

Do tej formy ruchu nie potrzeba prócz kijów żadnego specjalnego sprzętu. Nordic Walking nie wymaga także konkretnej infrastruktury – można go uprawiać w zasadzie wszędzie, gdzie tylko chcemy. Ponadto marsz z kijami to po prostu forma aktywności dla każdego – niezależnie od wieku oraz płci a to głównie dlatego, że spacer z kijami nie obciąża stawów, mięśni, ścięgien czy też kręgosłupa jak np. bieganie.

Jakie są główne zalety tej aktywności ruchowej?

Nordic Walking tylko z pozoru wydaje się niezbyt męczącym spacerem. Tymczasem intensywny marsz z kijami angażuje do pracy aż 90 proc. mięśni. NW doskonale pobudza układ krążenia i oddechowy, redukuje poziom cholesterolu i pozwala zgubić wagę. Oprócz aspektów zdrowotnych, zaletą tej formy rekreacji jest także jej aspekt towarzyski – pozwala przyjemnie spędzić aktywny czas w gronie przyjaciół.

Na każdy spacer z kijami to w końcu my sami wybieramy sobie trasę i towarzystwo do marszu. Dzięki zmieniającemu się krajobrazowi oraz towarzystwu zdecydowanie nie można zarzucić nudy tej formie rekreacji.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności