Kawa i kofeina.

Kawa i kofeina.

Kawa świeżo parzona, wcześniej zmielona, jest dla mnie jednym z najlepszych boosterów energii oraz przedtreningówką którą obdarzyła nas natura.

Kawa- jeden z najzdrowszych boosterów energii jaki możemy zastosować każdego dnia. Wzmaga skupienie, zmniejsza apetyt oraz daje ogromną dawkę energii. Badania dowodzą że osoby które wypiły kawę do około 45min przed treningiem mogą trenować dłużej i z większą intensywnością! A co powoduje taki efekt?

Kofeina, składnik, którego ilość jest zależna od rodzaju ziaren, czasu parzenia oraz oczywiście ilości kawy jaką wsypiemy do filiżanki. Warto pamiętać że substancja ta nie pozwoli nam usnąć, więc nie stosujmy jej przed snem.

Kofeina znajduje się w wielu roślinach, przez co w naparach nawet herbaty możemy spodziewać się pewnych jej ilości.

Ilość kofeiny w naparach w porcji najpopularniejszych napojów:

Nasz organizm ma pewien system, który powoduje przyzwyczajenie się do substancji które spożywamy, przez co regularne stosowanie kofeiny jako boostera energii może doprowadzić do uodpornienia się na jej działanie. Po pewnym czasie przestaniemy reagować na kawę w sposób w jaki reagowaliśmy dotychczas.

Sposobem na "odblokowanie" tego systemu jest po prostu tymczasowy post od napoi kofeinowych (około 2 tyg). Zaprzestańmy więc na tą chwilę pić kawę,yerba mate stosować kofeinę w kapsułkach, guaranę i wszystkie substancje mogące zawierać kofeinę w składzie.

Ciekawostka: KOFEINOWA DRZEMKA.

Kofeina dociera do naszego krwiobiegu po około 45 minutach. Jeśli jesteś znurzony, zmęczona, wyczerpany lub po prostu chcesz stanąć na nogi przed ciężkim treningiem, długą sesją nauki przed egzaminem, wypij kawę, po czym utnij sobie drzemkę 20/25 minutową. Kofeina odświeży nasz układ nerwowy i wstaniemy bardziej orzeźwieni. Pamiętaj jednak, by drzemka nie trwała więcej niż podany powyżej czas, gdyż wstaniemy rozleniwieni z powodu pojawiającej się fazy REM. Nie musi to również być drzemka, może to być chwila relaksu, czytanie książki, posłuchanie muzyki. 

Z przemyśleń osobistych... Stosuję kawę od bardzo dawna, działa ona na mnie wystarczająco przez co nie muszę stosować innych przedtreningówek... ale co najważniejsze, po prostu bardzo ją lubię i sam proces parzenia, mielenia, zalewania wrzątkiem ładuje mnie energią. I TEN ZAPACH heart  

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności