10 cech doskonalego Instruktora / Trenera.

10 cech doskonalego Instruktora / Trenera.

Wiele osób, zwłaszcza świeżo po kursach, pyta mnie jaki powinien być idealny Instruktor czy Trener. Na pewno nie istnieje złoty środek, dzięki któremu będziemy idealni dla każdego klienta.

Wiele osób, zwłaszcza świeżo po kursach, pyta mnie jaki powinien być idealny Instruktor czy Trener. Na pewno nie istnieje złoty środek, dzięki któremu będziemy idealni dla każdego klienta. Przykład. Instruktor pewny swoich umiejętności, stanowczy dumny ze swoich osiągnięć, dla jednych będzie ideałem, dla innych zbyt arogancki. Dlaczego? Taki mamy klimat :)

Istnieją jednak pewne cechy, dzięki którym będziesz blisko ideału:

  1. Jeśli chcesz być w czymś dobry, musisz to kochać.

Czy wyobrażasz sobie Instruktora Pływania, który sam nie lubi pływać? Oczywiście zdarzają się osoby które podnoszą swoje kwalifikacje w danej dziedzinie, dla korzyści finansowych. Możliwe że cel osiągną, tylko jakim sukcesem jest robienie czegoś czego się nie lubi. Największe korzyści przychodzą w pracy wykonywanej z pasją. 

  1. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji.

Jeśli spełniasz punkt 1. Nie będziesz miał z tym problemu. Nikt Cię do nowych kursów nie będzie namawiał. Musisz być świadomy że świat idzie do przodu, w każdej dziedzinie życia. Wszystko się zmienia. Chcesz być dobry? Musisz być na bieżąco, musisz się szkolić.

  1. Miły, uśmiechnięty i wyrozumiały. 

To bardzo ważne cechy dobrego instruktora. Niezależnie od tego czy trenujesz dzieci czy dorosłych, zawsze bądź uprzejmy, nawet jeśli nie masz na to ochoty. Są sytuacje że masz już dość, że uczysz 15 razy tego samego i nic. Nie poddawaj się. Musisz dopingować i zachęcać swoich podopiecznych. Jeśli nie masz humoru, z jakiegokolwiek powodu, to miej świadomość, że jego brak, negatywnie wpłynie na atmosferę zajęć. Nie krzycz! Krzykiem i chamstwem zrażasz tylko klientów, oni na pewno do Ciebie nie wrócą, czasem w ogóle nie wracają do sportu który spróbowali, bo zniechęciłeś ich na starcie. Tak więc, Twój profesjonalizm jest w interesie każdego Trenera i Instruktora.

  1. Pochwal, nie wytykaj błędów. 

Pochwal każdy element wykonywany poprawnie, dając mnóstwo motywacji do działania, a zamiast wytykać błędy, zwróć uwagę na elementy nad którymi musicie popracować.

  1. Bądź spójny. 

To bardzo prosta sprawa. Jeśli uczysz kogoś zdrowego stylu życia, a sam pijesz i palisz papieros za papierosem. Jeśli prowadzisz zajęcia w celu zrzucaniu zbędnych kilogramów, a sam masz ich sporo w zapasie. Jeśli prowadzisz zajęcia fitness i po 5 minutach łapiesz zadyszkę. Masz z tym zdecydowanie problem. To wszystko sprawia że dla swoich podopiecznych stajesz się niewiarygodny. Instruktor ma być dla innych autorytetem w swojej dziedzinie.

  1. Bądź szczery. Jeśli trzeba przyznaj się do błędu. 

Musisz nauczyć się przyznawać że czegoś nie wiesz. Nie wymyślaj swoich teorii na poczekaniu. Zakres wiedzy w każdej dziedzinie jest ogromny, jeśli ktoś Cię zapyta o coś czego jeszcze nie wiesz, to odpowiedz: Nie wiem, ale dowiem się tego najszybciej jak to możliwe.” Zdarzyło Ci się wykonywać ćwiczenie, w trakcie którego spostrzegłeś że coś zrobiłeś niepoprawnie? W takiej sytuacji nie ma sensu brnąć i uczyć nieprawidłowo, tylko dlatego żeby nie pokazać swojej słabości. Przerwij ćwiczenie, przyznaj że Ci się pomyliło i wykonaj poprawnie.

  1. Nie przekraczaj swoich uprawnień. 

Czasem zdarza się że ktoś zapyta: „Coś mnie boli w kolanie jak chodzę, to tak szczyka, pewnie wiązadło, ale jak Pan myśli mogę wziąć udział w zajęciach?” Ani Instruktor, ani Trener, nie jest lekarzem i na takie pytanie nie powinien odpowiadać, tylko odesłać na wizytę do specjalisty.

  1. Ubezpiecz się. 

Niby sprawa wiadoma, ale jak się okazuje nie każdy Instruktor jest tego świadom. Po pierwsze wykup ubezpieczenie dla Instruktora jeśli nie zapewnia Ci go pracodawca. Po drugie przygotuj sobie regulamin zajęć wraz z oświadczeniem zdrowotnym swojego kursanta. A jeśli kursant stwierdzi że nie wie czy jest zdrowy, to niech przyniesie zaświadczenie od lekarza.

  1. Bądź punktualny. 

Zawsze 15 minut przed zajęciami masz być gotowy.

  1. Przygotuj się do każdych zajęć. 

Każde Twoje zajęcia powinny być wcześniej przygotowane. Masz mieć dokładny plan i musisz wiedzieć co robisz. Bierzesz za to pieniądze, musisz dać od siebie najwięcej jak to możliwe.

Jeśli spełniasz wszystkie powyższe punkty, możesz i nawet powinieneś się cenić bardziej niż inni. Nie bój się wyceniać wyżej swoich usług. Jeśli sporo inwestujesz w siebie, powinno Ci się to zwracać i śmiało możesz za godzinę swojej pracy brać nawet dwukrotnie więcej. Ludzie szukają profesjonalistów i uwierzcie mi, nie żałują środków na ich usługi.
 

ILE ZARABIA TRENER PERSONALNY? 

Ciężko to określić, ale bazując na danych Forbes’a, wynika że:
„W Warszawie początkujący trener zarabia ok. 1500-2000 zł. Natomiast najpopularniejsi trenerzy mogą wyciągać nawet do 30 tys. zł miesięcznie.”

Aby osiągnąć taki pułap, czekają Cię długie lata pracy i ciągłego doskonalenia. Czy gra jest warta świeczki? Na to pytanie sami sobie musicie odpowiedzieć.

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności