Wybrane mity i prawdy na temat treningu

Wybrane mity i prawdy na temat treningu

Przez wiele lat jako trener personalny powtarzałem młodszym, bądź starszym adeptom klubów fitness jak wygląda prawda na temat niektórych ćwiczeń oraz pomagałem zmienić panujące w klubach fitness mity.

Oto niektóre z nich:

Stwierdzenie: Wysuwanie hantli lub sztangi w przód (w kierunku głowy) podczas wiosłowania w opadzie/podporze na ławeczce będzie lepiej bodźcowało mięsień najszerszy grzbietu.

Prawda: Podczas wiosłowania mięsień ten działa przeciwko grawitacji, wysunięcie hantla lub sztangi w przód nic tu nie daje  a jedynie zmniejszy ładunek jakim zadziałamy na mięsień, bo stosując tego typu chwyt jesteśmy zmuszeni zmniejszyć używany w ćwiczeniu ciężar.

 

Stwierdzenie:  Ruchu okrężne  barków w trakcie wykonywania szrugsów umożliwi lepszy wzrost mięśnia czworobocznego w porównaniu do wykonywania jedynie ruchu w górę i w dół.

Prawda: Linia oporu przebiega pionowo, prostopadle do podłożą. Grawitacja działa na sztange trzymaną w ramionach, a górna część mieśnia czworobocznego w tym ćwiczeniu ma na celu jednynie unosić obręcz barkową. Jakiekolwiek ruchy obręczą nic tu nie dadzą.

 

Stwierdzenie : Robienie wielu „brzuszków„ (spięć brzucha w leżeniu tyłem) sprawi, iż moje mięśnie brzucha będą silne.

Prawda: Mięśnie brzucha nie różnią się znacząca od innych mięśni naszego ciała i aby zwiększać ich siłę należy stosować zwiększający się opór. Jeśli będziemy stosować ćwiczenia jedynie o małym oporze np. spięcia brzucha (nawet w dużej ilości) to nie zwiększymy znacząco siły mięśni brzucha. Dobrym przykładem są osoby robiące setki spięć brzucha, które nie są w stanie wykonać ani jednego prawidłowego podciągnięcia kolan w zwisie.

 

Stwierdzenie: Spięcie bicepsu w szczytowej fazie uginania przedramion pozwoli zmienić Ci jego kształt i umożliwi uzyskanie większej krągłosci mięśnia

Prawda: Kształt mięśnia jest sprawą genetyki. Jeśli nie masz takiego kształtu bicepsa, o jakim śnisz - napinanie go nic Ci nie da. Z tej racji, że bicepsy rosną na skutek wykonywania zginań przedramion, będą one jedynie większą wersją tego, czym dysponujesz w chwili obecnej. Stosunek długości ścięgna do brzuśca, które to determinuje wygląd mięśnia jest również sprawą genetyki.

 

Mam nadzieje że te kilka przykładów pozwoli wam zrozumieć niektóre zasady treningu oraz doboru ćwiczeń oraz uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Autor: Kamil Goleń na podstawie - Bryan Haykock “ Hypertrophy Specyfic Training

Perfect Body 01.2012

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności